Harcerstwo w Bristolu

Witryna Hufców „Pomorze" i „Szczecin"

Harcerska Inspiracja w Bristolu

W Bristolu odbył się koncert Katy Carr i Lotnicy zorganizowany przez Anglo Polish Society Bristol and the South West w Polskim Klubie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów (SPK).  Można zapytać, co to ma wspólnego z harcerstwem?  Otóż podczas imprezy był wyświetlony film “Kazik and the Kommanders Car” który przedstawił inspirującą opowieść; ucieczkę polskiego harcerza z obozu concentracyjnego Auschwitz.

Kazimierz ‘Kazik’ Piechowski był harcerzem w Tczewie przed wybuchem II Wojny Światowej.  Po wybuchu wojny harcerze razem z polską inteligencją jako  patrioci byli aresztowani a niektórzy odrazu pomordowani przez najeźdźca.  Kazik zdołał uciec z Tczewa z nadzieją przedostania się do Francji gdzie było tworzone wojsko polskie.

Niestety to mu się nieudało, został aresztowany i torturowany, w końcu skazany na życiowe piekło, Auschwitz.  Po dwóch latach wraz z trzema innymi węźniami, w ukradzionych oficerskich mundurach a w somochodzie Komendanta obozu, bez papierów, postanowali wyjechać, uciec!  Sprawa nie była łatwa bo brama do wolności była zamknięta podczas podjazdu.  Wszyscy liczyli na tego młodego harcerza który mówił po niemiecku.  Kazik zdołał skupić  całą swoją odwagę, by nie pokazać strachu i krzyknął do strażników aby otwarli brame.  Ta spektakularna, wyjątkowa ucieczka do wolności została uwieńczona, pozwalając Kazikowi wstąpienie do szeregów Armii Krajowej.

Dla nas ta historia jest wspaniałym, ale mało znanym przykładem bohaterstwa i świadczy o odwadze, zaradności i determinacji; cechy które mamy nadzieje że wyrobiamy podczas całego życia harcerskiego.

Harcerze, harcerki i pare najstarszych zuchów w Bristolu mieli wielki zaszczyt włączyć się do śpiewu z Katy na początku koncertu piosenką ‘Dziś do ciebie przyjść nie mogę’ a na zakończenie piosenką ‘Góralu czy ci nie żal’ i ‘Sokoły’.  To było wspaniałe przeżycie dla wszystkich.

Kazika moto w życiu jest zacznij dzień piosenką a zakończ pacierzem – wspaniały sposób aby żyć swoim życiem!

Druhna Grażyna Kowalewska

Informacja

This entry was posted on 29 października, 2012 by in 35DH, 4DH, Krasnoludki.

Archiwum