Harcerstwo w Bristolu

Witryna Hufców „Pomorze" i „Szczecin"

Wigilia Harcerska

Zbiórka 15 grudnia była niezwykła dla wszystkich zuchów gromady „Świstaki” z wielu powodów. Tego dnia był bieg na odznakę zuchową (słoneczko dla dziewczynek i wilczyka dla chłopców) i pierwszą gwiazdkę. Ukoronowaniem spotkania była pierwsza wspólna Harcerska Wigilia.
DSC_0157

Namiestniczka Zuchów Hufca Szczecin, druhna Irena Sobolewska wraz z wodzem gromady dh Pawłem Grabowieckim przygotowali pięć stacji dla zuchów. Każdy z uczestników biegu musiał śpiewać, ćwiczyć oraz powiedzieć coś o Polsce. Tą wiedzę sprawdzali: druhna Danka, dh Maciej, wędrownicy dh Michał i dh Mateusz a o oprawę muzyczną zadbał dh Paweł Żaba. „Świstaki” zostały podzielone na pięć grup i do każdej grupy został przydzielony rodzic, który czuwał nad bezpieczeństwem zuchów podczas biegu.
DSC_0059 DSC_0038 DSC_0032
DSC_0014 DSC_0109
Gdy trwał bieg pozostali rodzice pomagali w przygotowaniu Wigilii. W kuchni wszystko wrzało pod fachowym okiem Moniki Grabowieckiej.
Bieg został szczęśliwie ukończony. Uczestnicy i ich rodzice w bardzo dobrych nastrojach przybyli na uroczystą Wigilię Frekwencja dopisała. Oprócz zuchów i ich rodziców na wigilię przybyły także harcerki z lokalnej drużyny „35 DH Gdynia’ wraz z ich drużynową druhną Krystyną, harcerze z „4 DH” i ich drużynowy dh Robert oraz prezes Koła Przyjaciół Harcerstwa w Bristolu Pan Wojtek, druhna Irena oraz phm Janusz, Członek Komendy Hufca Szczecin. Przybył tez jeden bardzo ważny gość a mianowicie Hufcowy Hufca Szczecin dh Ryszard Smolicz.
Gdy wszyscy już zajęli miejsca Druhna Namiestniczka Zuchów wyjaśniła wszystkim znaczenie biegu na odznakę zuchową i gwiazdkę. Zaczął się obrzęd wręczania słoneczka dziewczynkom, wilczyka chłopcom oraz pierwszej gwiazdki.
Później głos zabrał druh Hufcowy, który przywiózł rozkaz Komendanta Chorągwi dla dh Pawła Grabowieckiego. Z rąk Hufcowego dostał stopień przewodnika- pierwszy stopień instruktorski co oznacza, że od tej chwili dh Paweł stał się pełnym wodzem Gromady „Świstaki” w Bristolu.
Nadszedł czas wieczerzy Wigilijnej. Pierwsza modlitwa, czytanie Ewangelii o Narodzeniu, życzenia, dzielenie się opłatkiem i upragniona konsumpcja.  Czego tam nie było na stołach… barszcz, uszka, pierogi, sałatki, ryby, kapusta z grzybami i oczywiście placki. Wszystko Polskie i domowe, przygotowane przez harcerki, harcerzy, zuchów i rodziców.
DSC_0084 DSC_0156
Po Wigilii dh Paweł podziękował rodzicom za ich pracę i za to, że byli razem z nami. Polski sklep „Rodak” ufundował paczki dla każdego zucha oraz był sponsorem produktów do wieczerzy Wigilijnej, drugi sklep „U Kargula” również ufundował paczki dla każdego zucha, czyli ponad 30 sztuk z kolorowankami, słodyczami i napojami. Trzeci sklep „Trzynastka” ufundował ryby. Dla sponsorów Zuchy przygotowały stroiki, karteczki z życzeniami oraz dyplom „Dobrego Serca”, który będzie ozdabiał ściany sklepu.
Na koniec zbiórki nowym zuchom zostały rozdane chusty gromady.
I tak dobiegł końca ten szczególny i wyjątkowy dzień…
DZIĘKUJĘ !!!
dh D. Lietzau

 

Informacja

This entry was posted on 29 grudnia, 2012 by in 35DH, 4DH, KPH, Świstaki.

Archiwum