Harcerstwo w Bristolu

Witryna Hufców „Pomorze" i „Szczecin"

Witamy Majową Jutrzenkę w Bristolu

Majową jutrzenkę przywitało wspaniałe słoneczko i rozpoczął się piękny dzień majowy. W niedzielę 5ego maja w którym polonia w Bristolu uroczyście obchodziła rocznicę Konstytucji Trzeciego Maja. Obchody zaczeły się Mszą Św w uroczym polskim Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Ostrobramskiej, na której gościliśmy The Deputy Lord Mayor of Bristol Councillor David Morris (ubrany w imponującym, czerwonej miejskiej szacie, złotym znaku urzędu i carnym kapeluszu w ręce) z małżonką Panią Katherine, oraz delegatów i sztandarów z SPK Koło Nr 309 z Southampton i SPK Koło Nr 475 z Cardiff.

Atmosfera w kosciele byla podniosła kiedy do majestatycznego dźwięku organów dołączył się bogaty tontrąbki i zgromadzenie z zapałem śpiewało nasze piękne pieśni kościelne. Z polską flagą, niosoną przez harcerza na czele, weszły do Kościoła totemy gromady zuchowych ‘Krasnoludki’ i ‘Świstaki’, sztandary gości i sztandar SPK Koła Nr 342 Bristol.

Msza Św była koncelebrowana przez Ks Krzysztofa Tyliszczaka, Kanclerza Polskiej Misji Katolickiej, i Ks Stanisława Łabudę, proboszcza parafii; którzy serdecznie przywitali gości, sztandary, grono zuchowe i harcerskie oraz parafian w tak wyjątkowy dzień dla Polaków; Święto Konstytucji Trzeciego Maja i Święto Matki Boskiej Królowej Polski.

Podczas Mszy Św za Ojczyznę The Deputy Lord Mayor of Bristol przemówił pare słów zaznaczając osiągnięciePolaków w Konstytucji, symboldem okracji,tolerancji i wolności. Zaznaczył wkład Polaków do życia i ekonomii Bristolu.

Po Mszy Św i odejściu sztandarów, była okazja dla wszystkich żeby się spotkać się z The Deputy Lord Mayor of Bristol Councillor David Morris i Pani Katherine przy kawie, herbacie i pysznych ciastach domowej roboty naszych zdolnych parafianek. Piękny koszyczek biało czerwonych kwiatów wręczyli Pani Katherine Polskie dzieci; harcerz, zuch i mały góral Teraz już Wilczyński. Nasi parafianie z entuzjazmem podchodzili do The Deputy Lord Mayor of Bristol zamienić pare słów i zrobić zdjęcia. Pani Katherine z radością powiedziała że byli traktowani jako ‘gwiazdy’ i opuszczają nasz kościół zadowoleni, pełni wrażeń i z koszyczkiem przepysznych ciasteczek!

Świętowanie Trzeciego Maja skończyło się tradycyjną akademią w dobrze znanym ikochanym przezpokolenia, Domu SPK. Na uroczystość dołączyli kolejni goście; The Right Honourable Lord Mayor of Bristol Councillor Peter Main i Pan Wiktor Moszczyński, Prezes SPK WB z sztandarem SPK Koła Nr 11 w Londynie.

Pan Krzysztof Lus, Prezes SPK Koła Nr 342 Bristol przywitał gości, uczestników i widowni. Wniesione zostały sztandary które nam towarzyszyły podczas całej akademii.

Najmłodsze dzieci z Klasy 1, Integracyjnej Szkoły Sobotniej im. Gen. W. Andersa, starannie i z wielką powagą wprowadziły temat Konstytucji 3ego Maja. Następnie, uczniowie Klasy 5 przedstawiły historię Konstytucji 3ego Majowej ciekawą inscenizacją, podczas której pojawił się dowcipny Stańczyk, duch przeszłości, który pilnie budził Sprawiedliwość; wyjaśniajączagrożenie dla Polskiod potężnych sąsiadów. Król Stanisław August Poniatowski zwracał się do Carycy Katarzyny o pokój, a ona ze złością symbolicznie rozerwała herb Polski. Na końcu, elegancko ubrany, z białą peruką na głowie, Kanclerz Polski odczytał nowo ułożoną Konstytucje; pierwszą w Europie i drugą na świecie która powołała demokratyczną filozofię humanitaryzmu i tolerancji, w tym całym wolność wszystkim ludziom.

W duchu krakowskim, gromady zuchów ‘Krasnoludki’ i ‘Świstaki’, harcerki 35dh i harcerze 4dh wystąpili w wiankach i rogatywkach krakowskich, swojego wyrobu. Zaczęli swój pokaz dobrze znaną i wzruszającą piosenką “Jak długo w sercach naszych”. Okrzyk “Krakowiacy – Na Wawel!” rozbrzmiał w Sali jak melodia Krakowiaka rozpoczęła zuchowy taniec. Z entuzjazmem zuchy tańczyły na około sali wśród widowni i z radością wykonywały figury krakowskie, a rodzice patrzyli z dumą na swoje pociechy. Po krakowiaku zuchy dołączyły na scenie do harcerek i harcerzy, kończąc program piosenkami, podczas których publiczność również bardzo się rozśpiewała.

Na zakończenie, The Right Honourable Lord Mayor of Bristol Councillor Peter Main, podczas przemówienia wyraził wdzięczność iradośćże był między Polakami i że mógl podzielić się z nami tym świętem tolerancjii wolności; z którego cieszył się ogromnie. Zuchy wręczyły gościom, łącznie z The Lord Mayor of Bristol, krakowskie rogatywki któremi odrazu założyli, podowając wiele miłych uśmiechów. Na końcu odprowadzone zostali sztandary.

Po akademii, wszystkich zaproszono na poczęstunek przygotowany przez SPK. Była również okazja do spotkania z The Lord Mayor oraz innymi. Podczas poczęstunku, The Lord Mayor uznał że ma zadzwonić po szofera później, ztwierdził że zostanie dłużej bo jest mu z nami tak dobrze! Polska gościnność – znana wszędzie!!

Druhna Grażynka Kowalewska

Informacja

This entry was posted on 13 Maj, 2013 by in 35DH, 4DH, Krasnoludki, Świstaki.

Archiwum