Harcerstwo w Bristolu

Witryna Hufców „Pomorze" i „Szczecin"

Co działo się w listopadzie

Listopad to zwykle bardzo długi i ponury miesiąc; ale nie w Bristolu. Nasz kalendarz harcerski i zuchowy był pełen przeżyć.

Harcerze i harcerki przewodziły przygotowaniom na 1ego listopada. Pomagali wysprzątać cmentarze i groby Polaków, szczególnie te zapomniane. W niedziele 3go wszyscy spotkaliśmy się na dwóch cmentarzach w Bristolu , South Bristol i All Souls w Brislington. W tym dniu dołączyły tez zuchy. Przynieśliśmy wiele lampionów i świeczek które zapaliliśmy na grobach, tych którzy wszyscy znaliśmy i pamiętaliśmy. Zuchy spędziły dużo czasu na szukaniu polskich nazwisk na nagrobkach bo chciały aby na każdym polskim grobie była świeczka. Chyba nam się to udało. Zuchy znają tez z opowiadań historie Druha Stefka, dla wielu z nich była to pierwsza okazja aby w zadumie stanąć nad Jego grobem i zapalić znicz.

Zaduszki 2013 4

W następną niedziele wszyscy spotkaliśmy się rano w kościele aby uroczyście obchodzić Święto Niepodległości. Pomimo pożaru w czasie którego zniszczona została Kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej, odbyła się Msza Święta.  Było to możliwe dzięki ciężkiej pracy parafian którzy poświecili swój czas na czyszczenie kościoła i zaplecza. Były sztandary, proporce i totemy ale przede wszystkim bardzo liczna grupa harcerek, harcerzy i zuchów. Po południu w polskim klubie SPK braliśmy udział w tradycyjnej akademii. Tym razem harcerki przygotowały program, który zawierał najważniejsze momenty historyczne z akcentem harcerskim; bardzo uważnie wyszukały fakty które wyjaśniły role harcerstwa w odzyskaniu niepodległości. Było tez wiele piosenek do których dołączyła się cala widownia. Zuchy, piosenka ‘Kamień na kamieniu’, rozpoczęły uroczystym wejściem na sale a z kamyczków, które niosły ułożyły nagrobek uwieńczony potem krzyżem i lampionami.

W listopadzie zaczynamy już powoli myśleć o Świętach Bożego Narodzenia. Zuchy jak co roku w czasie zbiorek i w domu robiły kartki i ozdoby świąteczne. Są one bardzo popularne wśród społeczności polskiej, szczególnie te z polskim napisem ‘Wesołych Świat’. Są one dostępne po mszach, w paru polskich sklepach i w polskich szkołach.

Zuchy Kartki 1

Od 15-ego do 17-ego listopada odbyła się Adastra XXII, Światowa Konferencja Instruktorek ZHP pgK w Nottingham pod hasłem „Przed Jutrem” na która pojechały Druhna Tina i Druhna Grażynka.  Były ciekawe dyskusje, zabawa i niezapominalne przeżycia.

http://www.zhppgk.org/organizacja_harcerek/adastra2013.htm

Miesiąc listopad dobiega końca i jego uwieńczeniem był coroczny konkurs piłkarski w Swindon. Przyjechały drużyny harcerzy i zuchów ze Slough, Bristolu I Swindonu. Krasnoludki walczyły zacięcie, niestety przegrały ze Swindon w rzutach karnych…ale jak przystało na dzielnych zuchów ich buzie były uśmiechnięte do samego końca; szczególnie kiedy Druh Hufcowy wręczył Krasnoludkom puchar za wspaniała postawę sportowa. Zuchy kibicowały tez licznie przybyłym harcerzom. Była dobra zabawa I nikt nie chciał wracać do domu, może tylko oprócz Rysia, który bardzo chciał pochwalić się mamie swoim medalem!

Informacja

This entry was posted on 27 listopada, 2013 by in Uncategorized.

Archiwum