Harcerstwo w Bristolu

Witryna Hufców „Pomorze" i „Szczecin"

Sprawność Listonosza Wycieczka i Kominek

Kto by sobie pomyślał że tyle będzie zabawy w zdobyciu zuchowej sprawności Listonosza? Okazało sie że gromady zuchów “Krasnoludki” z Bristolu i “Złote Jabłuszka” z Taunton zdobyły bogatą wiedzę historii komunikacji od czasów jaskinowców do dzisiejszej komunikacji skypa i ipada. Takie ciekawe majsterkowanie; między innymi trąbka pocztyliona, telefon i gołąbek przewoźnik, i oczywiście przygody!

Kulminacja naszego cyklu odbyła sie po szkole w sobotę 14-ego grudnia. Wyruszałyśmy, z pomocą trzech rodziców, w drogę uzbrojeni pytaniami. Odpowiedzi trzeba było szukać po drodze i na polu przy rzece Trym w drodze do Badock’s Wood. Przed wejściem do lasu, zabraliśmy ciekawy sprzęt; zuchy szły lasem jak pociąg handlowy, każdy ważny, każdy coś niósł.

Wiatr zaczął wzrastać, i mimo tego że niebo było szare, pogoda przyniosła słoneczny nastrój. W końcu doszlismy do rozległego pola, tyle miejsc do wyboru na nasze zajęcia! Zaczeliśmy gimnastyką listonosza po której byłyśmy gotowi na dalsze zadania. Szukałyśmy słówek związane z naszym cyklem w tablicy liter, wordsearch, sygnalizowałyśmy i odbieraliśmy hasła podane alfabetem morsa i łowiłyśmy rybki. Podobnie jak dzielny zuch Staszek, podczas Powstania Warszawskiego, uciekaliśmy przed wrogiem trudną trasą, włącznie przechodząc kanałem żeby osiągnąć cel – doręczyć rodzinom list od powstańców. Była sztafeta listonosza i zabawny wyścig w wielkich chodakach, butach, w których mieściło sie troje zuchów.

Była ochota do dalszej zabawy, ale trzeba było pozbierać sprzęt i pojść na podwieczorek i kominek. Gościli nas seniorzy angielscy i polscy w domu Arncliffe. Ciepła czekolada nas rozgrzała, pyszne ciasta nas nasycili a do podwieczorka dołączyli mieszkańcy domu Arncliffe, rodzice i inne liczne gości. Było bardzo wesoło, a dla polskich Seniorów okazja żeby poznać zuchy, do których pisali listy już od września. Pisanie listów to było jedno z wymagań cyklu Listonosza.

Tradycyjny zuchowy kominek rozpoczoł się “Na Wojtusia”, był śpiew, był taniec, był śmiech do którego wszyscy się przyłączyli i niektóre zuchy zasłużyli na zaszczyt wpisania się do Złotej Księgi. Z entuziazem zuchy podchodziły po zasłużoną Sprawność Listonosza , w tym czasie rodzice z lśniącymi oczami patrzyli z dumą na swoje pociechy.

Pod koniec kominka zuchy z Gromady “Krasnoludki” otrzymali nagrody z punktacji. Punktracje szóstek wygrała szóstka “Toruń”, punktacje indywidualną wygrały 1. Megan Kulawik, 2. Weronika Smagacz, 3. Rysiu Isbaner, a zuchy z szóstki “Szczecin” napisały najwięcej listów.

Wszystko co dobre musi się skończyć i tak było z naszym kominkiem. Odjechaliśmy do domów rozśpiewani, pełni wrażeń, oczekiwając dalszych przygód zuchowych w Nowym Roku.

przew. Grażynka Kowalewska

Informacja

This entry was posted on 17 grudnia, 2013 by in Uncategorized.

Archiwum