Harcerstwo w Bristolu

Witryna Hufców „Pomorze" i „Szczecin"

Damy i Dżentelmeni w Bristolu

Kończy się karnawał, nie tylko w naszych kalendarzach, ale również w programie sprawności Gromady zuchów ‘Krasnoludki’ w Bristolu. W ostatnią sobotę zuchy uroczyście zakończyły sprawność Damy i Dżentelmena!

Podczas tego cyklu zuchy, przez majsterkowanie i zabawę, poznawały cechy damy i dżentelmena. Zabawa była ciekawa i zabawna. Żeby uczyć się dobrej postawy braliśmy udział w wyścigach z książką na głowie, żeby uczyć się zachowania w restauracji nakrywaliśmy do stołu i uczyliśmy się używac chińskie pałeczki; to tylko pare przykładów. Zuchy przedstawiały też inscenizacje i gawędy dotyczając miejsc i sytuacji, używając odpowiednich słow (przepraszam, dziekuje, prosze). Jak zwykle praca była oceniana i zuchy zdobywały indiwidualne i szóstkowe punkty na przykład za najlepiej zawiązany krawat albo za dokładność i szybkość podczas sztafety kelnerskiej gdzie zuchy biegły z tacą, na której stał talerz z piłkami i kubeczek wody. Trzeba bylo bardzo uwazac żeby nie wylać wody ani nie stracić piłki – było dużo koncentracji, śmiechu i kibicowania!

W sobotę 1-szego marca 2014, gościliśmy na uroczystym kominku rodziców. Zuchy Damy, elegansko urbane w pięknie ozdobione złote kapelusze, szale i machając wspaniałymi wachlażami stały przy zuchach Dżentelmenach, również elegancko ubranych we frakach, przy muszce, z wasami i lekko opierając na delikatnej laseczce. Damy i dzentelmeni z wielką elegancją przywitały gości odprowadzając ich na zarezerwowane miejsca w Sali.

Zaczeliśmy kominek, jak zwykle z piosenką “Na Wojtusia”. Potem trzeba było uznać fakt że przez pare ostatnich miesięcy leje, i leje, i leje… więc nawet damy i dżentelmeni musieli nałożyć kalosze!! Śpiewałyśmy “kalosze” które były rozmaite – nawet elektryczne!!

Punktem kulminacyjnym kominka był pokaz tańca w wykonaniu zuchów. Jak przystało na damy i dzentelmenów, zuchy ustawiły się parami z tyłu Sali i wtedy zabrzmiał dźwiek poloneza Chopina. Zuchy, podczas zbiórek, nauczyły się tego tańca, który wielu Rodziców pamięta ze studniówek i balów maturalnych. Zuchy tańczyły w parach i czwórkach, pokazały też bardziej skomplikowane figury a na sam koniec zachwyciły gości wspaniałym ukłonem.

Upamiętniliśmy też Dzień Myśli Braterskiej, które odbyło sie 22-ego lutego, kiedy harcerze i skauci na całym świecie obchodzą uroczystość braterskiej przyjaźni. Zuchy połączyły się z polskim harcerstwem rozsianym po pięciu kontynentach świata, dziś i podczas drugiej wojny światowej. Druhna Karina i wszyscy szóstkowi zapalili świeczki reprezentujące kontynenty, a reszte zuchów podchodziły z flagami krajów gdzie znajduje się, albo znajdowały się, polskie gromady zuchowe i zastępy albo drużyny harcerskie; było ich sporo.

Pod koniec kominka zuchy otrzymały zasłużone sprawności.

Zuchy to wielka zabawa! Skończyłyśmy cykl Damy i Dzentelmena, ciekawe jaka przygoda czeka na nas do końca tego roku?

Informacja

This entry was posted on 4 marca, 2014 by in Krasnoludki.

Archiwum