Harcerstwo w Bristolu

Witryna Hufców „Pomorze" i „Szczecin"

Święto Hufca Pomorza i Szczecina

W niedziele 21go września 2014r, Harcerstwo w Swindon, w południowej Anglii, miało zaszczyt gościć Hufce Pomorze i Szczecin nasze święto. Pierwsze drużyny w obydwu Hufcach powstały w Swindonie przeszło 50 lat temu. Mają one głęboką przyjaźń, czesto razem biwakują i obozują w Stanicy St Briavels, Gloucestershire. W tym roku, Hufce razem obozowały w Cassino we Włoszech w 70tą rocznicę bitwy pod Monte Cassino.

IMG_2226

Pogoda nam dopisala, harcerstwo zjechało się ze wszech stron, dobrze było się spotykac po koloniach, obozach. Zaczelismy dzień msza, były sztandary, proporce i totemy. Skrzaty, zuchy, harcerki i harcerze razem z instruktorami musieli stać po bokach, tyle się wszystkich zgromadziło. Już od dawna nie było tyle harcerstwa na imprezie w Swindonie. Po mszy Raport, było nas wszystkich około 150.

Podczas Raportu odbyła się uroczysta ceremonia przekazania funkcji Hufcowej od Druhny hm Wandy Petrusewicz-Allen do Druhny przew Helenki Paluch-Machnik. Druhna Wanda zostaje jako opiekunką Hufca. Rozkazami zostały otwarte próby na przewodniczke, zostały zatwierdzone przyrzeczenia, stopnie i sprawności zdobyte na obozach. Były też odczytane nazwiska zuchów którzy prześli do drużyn harcerek i harcerzy. Na końcu podziękowania za prace komend na kolonii i obozach letnich i Koła Przyjaciół Harcerskich za pomoc finansową.

Następnie odbyły się zajęcia. Zuchy i harcerstwo się przebrało do strojów sportowych i biorąc ze sobą przywiezione obiady, zrobiło wymarsz do Lawns Park w pobliżu. Pogoda była świetna więc harcerki i harcerze zajeli się grami sportowymi – piłka nożna, siatkówka, dwa ognie i inne a póżniej była wspólna gra terenowa – Zdobycie Monte Cassino. Harcerki i Harcerze podzieleni na mieszane zastępy musieli zdobyć ukończone stacje na tematy Pierwsza Pomoc, Technika, Przyroda i Wiedza o bitwie pod Monte Cassino.

Po zajęciach wróciliśmy spowrotem do ośrodka na tradycijny Kominek Harcerski i podwieczorek przyszykowany przez Koło Przyjaciół Harcerstwa i rodziców – hot dogi dla dzieci i pyszne ciasta, kawa i herbata dla wszystkich. Podczas Kominka kilka Skrzatów przeszło do Zuchów i Zuchy były pasowane do Harcerzy. Piosenki przypomniały nam kolonii i obozy, więc dla Zuchów była piosenka Kolonii do melodii ‘My Cyganie’ – My Słowianie, dla Harcerek i Harcerzy, oprócz ‘Czerwone Maki na Monte Cassino, były ulubione ‘Sosenka’ i ‘Alfabet Morsa’. Wszyscy się świetnie bawili i nikt nie chciał żeby się skończyło.

Dzień pełen wrażeń, emocji, zabawy, śpiewu i tańce – lepiej nie mogło być. Swindon będzie to długo pamiętał.

Informacja

This entry was posted on 14 października, 2014 by in Uncategorized.

Archiwum