Harcerstwo w Bristolu

Witryna Hufców „Pomorze" i „Szczecin"

Jesienny listopad zakończył się radosnym kominkiem.

Listopad to bardzo szczególny miesiąc w naszym kalendarzu, miesiąc pamięci. 1wszego listopada pamiętamy o naszych najbliższych zmarłych. Odwiedzając cmentarze i groby, również te opuszczone i zapomniane opowiadamy naszym zuchom i harcerzom o ludziach, którzy żyli w Bristolu i byli częścią polskiej społeczności. Kiedy odwiedzamy groby nigdy nie zapominamy o Druhu Stefku, który 7 lat temu odszedł od nas tak nagle i niespodziewanie

Marek 15

Jak co roku harcerze i harcerki czyścili i porządkowali groby a zuchy w niedziele 2go listopada zaświecali znicze na wszystkich grobach, szczególnie tych z polskimi nazwiskami, które już nikt nie odwiedza. To dobra lekcja historii i pamięci.

Dwa tygodnie później, w niedziele 16tego listopada pamiętaliśmy 100 rocznice 1wszej wojny światowej i odzyskanie niepodległości dla Polski. Był to również dzień bardzo szczególny dla polskiego kościoła w Bristolu. Przyjechał do nas z Rzymu Arcybiskup Wesoły aby wspólnie obchodzić 25 lecie konsekracji naszego Kościoła. W uroczystej Mszy Sw zuchy, harcerki i harcerze, ze sztandarami i proporcami reprezentowali wszystkie nasze jednostki harcerskie. Był tez czas na pamiątkowe zdjęci uwieczniające ta ważna okazje.

Niewielu naszych rodaków pamięta tez o corocznej uroczystości w Long Ashton kolo Bristolu.  21 wszego listopada przypadła 70ta rocznica wypadku samolotu Halifax Bomber, kiedy to 7 polskich pilotów lądując w Long Ashton uratowało życie setek cywilnej ludności Bristolu .  Jak co roku harcerstwo pamiętało o tej uroczystości i razem z innymi dostojnymi gośćmi  HM Lord Lieutenant of Somerset Lady Gass, Royal British Legion, złożyli kwiaty pod tablica pamięci..

Po tych wszystkich poważnych wydarzeniach, w ostatnia niedziele listopada przyszedł czas na zabawę. Ten jesienny, deszczowy listopad zakończyliśmy tradycyjnym zuchowym i harcerskim kominkiem. Były śpiewy i tance, były gry i zabawy. Byli tez goście; instruktorzy z naszego terenu, Rodzice, społeczność Bristolu, która zawsze chętnie do nas dołączą na kominki. Przyjechał również Lord Mayor Bristolu, który sam był zaangażowany w angielska organizacja skautów. W paru słowach powiedział nam jak wspaniale się z nami bawił. Na sam koniec Druhna Karina skorzystała z okazji aby złożyć serdeczne podziękowania Kole Przyjaciół Harcerstwa z Bristolu, które w tym roku pomogło nam sfinansować kolonie i obozy. Dzięki ich ciężkiej pracy i oddaniu nasza młodzież mogla uczestniczyć miedzy innymi w obozie pod Monte Cassino we Włoszech, który został zorganizowany z okazji 70 lecia bitwy.

Po kominku KPH zorganizowało również podwieczorek dla wszystkich, którzy przybili na nasz kominek. Była tez okazja żeby kupić kartki i ozdoby świąteczne wykonane przez zuchy z Gromady Krasnoludki.

Informacja

This entry was posted on 3 stycznia, 2015 by in Uncategorized.

Archiwum