Harcerstwo w Bristolu

Witryna Hufców „Pomorze" i „Szczecin"

Dzień Myśli Braterskiej w Bristolu

Każdy ma swój specjalny dzień, czy to imieniny, urodziny; czy dzień matki lub ojca, nawet dzień dziecka. To samo odnosi się do skautów na całym świecie. Dzień Myśli Braterskiej, 22-ego lutego, jest dniem urodzin założyciela skautingu Lord Robert Baden-Powell oraz jego żony Olave. W tym szczególnym dniu skauci na całym świecie spotykają się, przesyłają sobie na wzajem życzenia i tym samym czują cenną więź braterstwa mimo światowych mórz i granic.

DMB 36

W Bristolu, pomimo deszczu i gromadzących ciemnych chmur, w niedzielę 21-ego lutego pogoda harcerska była słoneczna. Przyjechała do nas Druhna Maryś Bninska, Komendantka Chorogwi Harcerek WB, przyjechały też harcerki i instruktorki Hufca ‘Pomorze’; wszyscy dołączyli się do szeregów jednostek bristolskich. Na początku Mszy Świętej Ojciec Waldemar Słota uroczyście wprowadził do kościoła nasze sztandary, proporczyki i totemy, serdecznie przywitając zgromadzonych instruktorów, harcerzy, harcerki, zuchy i skrzaty. Z tej doniosłej okazji duch harcerski był z nami przy ołtarzu, czytaniach i modlitwach oraz śpiewie.

Po Mszy Świętej przyjechałyśmy na salę gdzie odbył się raport i rozkazy rozpoczeły oficjalną część naszego Dnia. Rozkazem Komendantki Chorogwi Harcerek WB; Hufcowa Hufca ‘Pomorze’ Druhna Helenka Paluch-Machnik przekazała Hufiec w ręce nowej Hufcowej Druhny Wandy Osmond, opiekunką pozostała Druhna Wanda Petrusewich-Allen. Tym rozkazem również został otwarty okres próbny na samodzielny zastęp w Southampton, w Hufcu ‘Pomorze’.

Po obiedzie zaczął się konkurs śpiewu. Wszyscy wiemy że nasze harcerki zawsze śpiewają z wielkim entuzjazmem i rozmachem ale ten konkurs był troche trudniejszy. Proszono każdą drużynę o piosenkę dowolną, piosenkę dowolną przedstawiona jako pokaz, opera lub przedstawienie i własną wiązankę. Drużyny musiały zaprezentować minimum 2 piosenki, które były związane tematycznie lub muzycznie na przykład słowa jednej piosenki do melodii drugiej lub dwie piosenki wplatane w jedną. Drużyny wykonały to trudne zadanie z wielkim zapałem i entuzjazmem.

Druhna Maryś przywiozła ze sobą długo oczykiwany DVD ze Zlotu WB ‘Odwaga’ na terenie Yardley Chase w Northamptonshire, który odbył się w ubiegłym roku. Wszyscy obecni obserwowali film z wielkim zainteresowaniem, a niektórym wróciły niezapominane wspomnienia o przyjaźni i przygodzie harcerskiej ze zlotu.

Pozostałe jednostki z Bristolu, rodzice i inni goście, w tym angielscy skauci zaczeli się zgromadzać do wspólnego kominka dalszych wspomnień i zabawy. Przed rozpoczęciem kominka była okazja rozważyć co to jest ‘Dzień Myśli Braterskiej’. Piękny obrzęd pomógł nam połączyć się myślami ze skautami na całym świcie, nieważne różne języki czy kolor skóry; najważniejsze to że łączy nas wszystkich służba i wzajemne braterstwo. Zapaliliśmy sześć świeczek reprezentujących sześć kontynentów gdzie obecnie są lub dawniej były polskie szeregi harcerskie. Na całym świecie jest 38 milion skautów w 216 krajach więc napewno jest jeszcze wiele innych, różnych ciekawych obchodów!

Przy gitarze, wzruszające i radosne piosenki harcerskie i zuchowe wypełniły wszystkie kąty sali. Pląsy i tańce rozruszały i zabawiły uczestników. Wynik konkursu śpiewu był ogłoszony i nagrody wręczone zwycięskiej drużyny, 35DH im. Aleksandry Piłsudskiej w Bristol. Gawęda Druhny Maryś Bninskiej pogłębiła temat Dzień Myśli Braterskiej pozostawiając wszystkim wiele do przemyślenia, w szczególności uczucie wzmocnionego prawdziwego sensu braterstwa. Był też moment na podziękowanie dla Druhny Helenki Paluch-Machnik, naszej byłej wspaniałej Hufcowej. Dostała piękny bukiet kwiatów z serdecznym podziękowaniem za troskę o nas i niekończące wsparcie.

Ważna myśl która mi pozostała po tym wspaniałym dniu: jesteśmy szczęśliwi że mamy zaszczyt być członkami takiej unikalnej organizacji. Czuwaj! Czuj! Serduszko Czułe!

Grażynka Kowalewska

Informacja

This entry was posted on 13 marca, 2016 by in Uncategorized.

Archiwum