Harcerstwo w Bristolu

Witryna Hufców „Pomorze" i „Szczecin"

Dzień Myśli Braterskiej w Bristolu

Każdy ma swój specjalny dzień, czy to imieniny, urodziny; czy dzień matki lub ojca, nawet dzień dziecka. To samo odnosi się do skautów na całym świecie. Dzień Myśli Braterskiej, 22-ego lutego, jest dniem urodzin założyciela skautingu Lord Robert Baden-Powell oraz jego żony Olave. W tym szczególnym dniu skauci na całym świecie spotykają się, przesyłają sobie na wzajem życzenia i tym samym czują cenną więź braterstwa mimo światowych mórz i granic.

DMB 36

W Bristolu, pomimo deszczu i gromadzących ciemnych chmur, w niedzielę 21-ego lutego pogoda harcerska była słoneczna. Przyjechała do nas Druhna Maryś Bninska, Komendantka Chorogwi Harcerek WB, przyjechały też harcerki i instruktorki Hufca ‘Pomorze’; wszyscy dołączyli się do szeregów jednostek bristolskich. Na początku Mszy Świętej Ojciec Waldemar Słota uroczyście wprowadził do kościoła nasze sztandary, proporczyki i totemy, serdecznie przywitając zgromadzonych instruktorów, harcerzy, harcerki, zuchy i skrzaty. Z tej doniosłej okazji duch harcerski był z nami przy ołtarzu, czytaniach i modlitwach oraz śpiewie.

Po Mszy Świętej przyjechałyśmy na salę gdzie odbył się raport i rozkazy rozpoczeły oficjalną część naszego Dnia. Rozkazem Komendantki Chorogwi Harcerek WB; Hufcowa Hufca ‘Pomorze’ Druhna Helenka Paluch-Machnik przekazała Hufiec w ręce nowej Hufcowej Druhny Wandy Osmond, opiekunką pozostała Druhna Wanda Petrusewich-Allen. Tym rozkazem również został otwarty okres próbny na samodzielny zastęp w Southampton, w Hufcu ‘Pomorze’.

Po obiedzie zaczął się konkurs śpiewu. Wszyscy wiemy że nasze harcerki zawsze śpiewają z wielkim entuzjazmem i rozmachem ale ten konkurs był troche trudniejszy. Proszono każdą drużynę o piosenkę dowolną, piosenkę dowolną przedstawiona jako pokaz, opera lub przedstawienie i własną wiązankę. Drużyny musiały zaprezentować minimum 2 piosenki, które były związane tematycznie lub muzycznie na przykład słowa jednej piosenki do melodii drugiej lub dwie piosenki wplatane w jedną. Drużyny wykonały to trudne zadanie z wielkim zapałem i entuzjazmem.

Druhna Maryś przywiozła ze sobą długo oczykiwany DVD ze Zlotu WB ‘Odwaga’ na terenie Yardley Chase w Northamptonshire, który odbył się w ubiegłym roku. Wszyscy obecni obserwowali film z wielkim zainteresowaniem, a niektórym wróciły niezapominane wspomnienia o przyjaźni i przygodzie harcerskiej ze zlotu.

Pozostałe jednostki z Bristolu, rodzice i inni goście, w tym angielscy skauci zaczeli się zgromadzać do wspólnego kominka dalszych wspomnień i zabawy. Przed rozpoczęciem kominka była okazja rozważyć co to jest ‘Dzień Myśli Braterskiej’. Piękny obrzęd pomógł nam połączyć się myślami ze skautami na całym świcie, nieważne różne języki czy kolor skóry; najważniejsze to że łączy nas wszystkich służba i wzajemne braterstwo. Zapaliliśmy sześć świeczek reprezentujących sześć kontynentów gdzie obecnie są lub dawniej były polskie szeregi harcerskie. Na całym świecie jest 38 milion skautów w 216 krajach więc napewno jest jeszcze wiele innych, różnych ciekawych obchodów!

Przy gitarze, wzruszające i radosne piosenki harcerskie i zuchowe wypełniły wszystkie kąty sali. Pląsy i tańce rozruszały i zabawiły uczestników. Wynik konkursu śpiewu był ogłoszony i nagrody wręczone zwycięskiej drużyny, 35DH im. Aleksandry Piłsudskiej w Bristol. Gawęda Druhny Maryś Bninskiej pogłębiła temat Dzień Myśli Braterskiej pozostawiając wszystkim wiele do przemyślenia, w szczególności uczucie wzmocnionego prawdziwego sensu braterstwa. Był też moment na podziękowanie dla Druhny Helenki Paluch-Machnik, naszej byłej wspaniałej Hufcowej. Dostała piękny bukiet kwiatów z serdecznym podziękowaniem za troskę o nas i niekończące wsparcie.

Ważna myśl która mi pozostała po tym wspaniałym dniu: jesteśmy szczęśliwi że mamy zaszczyt być członkami takiej unikalnej organizacji. Czuwaj! Czuj! Serduszko Czułe!

Grażynka Kowalewska

Reklamy

Information

This entry was posted on Marzec 13, 2016 by in Uncategorized.
Reklamy

Archiwum