Harcerstwo w Bristolu

Witryna Hufców „Pomorze" i „Szczecin"

Kim Jesteśmy

35-ta Drużyna Harcerek w Bristolu „Gdynia”, założona w r. 1962 jest jedna z najstarszych drużyn harcerek w Chorągwi Wielkiej Brytanii i w Hufcu Harcerek „Pomorze”, obejmujący południe Anglii poza Londynem. W r. 2010 nasza drużyna odrodziła i w tej chwili liczy 17 członków, w tym harcerki, rada drużyny i wędrowniczki. Wiemy, że to dopiero początek!

Drużynowa

Druhna Krystyna Małkowska-Żaba, Podharcmistrzyni

Wnuczka Założycieli Harcerstwa Olgi i Andrzeja Małkowskich, często jeżdżę do Polski i do innych krajów, miast i ośrodków by tam popierać nasz Ruch, z którym od początku jestem związana. Prowadziłam wspaniałą drużynę „Jodły” w Manchester w latach 70-tych. W Bristolu mieszkam od r.1985 i tu się urodziły nasze dzieci, Paweł i Helenka.

Przez wiele lat współpracowałam z mężem Stefanem Żabą który prowadził 4DH i zuchów w Bristolu. Po Jego śmierci w r. 2007 nastał nowy etap w życiu polonijnym w naszym mieście, bo przyjechało dziesiątki tysięcy nowych Polaków. W związku z tym odrodziła się i nasza drużyna 35-ta DH i teraz jestem znowu drużynową! Jestem także członkinią Rady Okręgu Wielkiej Brytanii.

Na codzień pracuję jako pedagog, pisarz i publicystka, jestem dyrektorką firmy PR i wykładam dziennikarstwo na obydwóch naszych uniwersytetach.

Przyboczne

Druhna Joanna Dombek, Starsza Ochotniczka

Urodziłam się w polsce i dopiero gdy miałam 10 lat, przekroczyłam poraz pierwszy brytyjskie granice. Do harcerstwa dołączyłam na początku roku 2012 i już udało mi się zrobić tak wiele. Zostałam harcerka na obozie w lato a we wrzesniu dołączyłam do komendy drużyny w bristolu. Harcerstwo jest dla mnie bardzo ważne ponieważ przez nie mogę się uczyć o ojczyznie nawet poza jej granicami.

Na codzień przygotowywuję się do matury z matematyki, biologi, chemi i fotografji

Druhna Anna Clarman, Tropicielka

Nazywam się Anna Clarman, urodziłam się w Bristolu. Oboje moich rodziców należało do harcerstwa, dlatego bardzo wcześnie sama wstąpiłam do zuchów, a potem przynależałam do harcerek.

Kolonie z zuchami wspominam jako jedne z najważniejszych i najpiękniejszych wakacji z mojego całego życia. Dzięki tamtym doświadczeniom jestem dziś ta osobą, którą jestem, ukształtowaną według wartości propagowanych przez harcerstwo, w szacunku dla innych osób i dla kraju. A wszystko to zawdzięczam ludziom, którzy o mnie dbali i we mnie wierzyli w momentach trudnych. To były wspaniałe czasy.

Jak zaczęłam dorastać, odeszłam na 5 lat z harcerstwa, lecz teraz wracam i chcę pomagać innym, jak mnie kiedyś pomagano. Chcę dawać wsparcie i pomoc w wychowaniu współczesnej młodzieży, żeby młodzi ludzie wiedzieli, że nie są sami, tak jak ja mogłam kiedyś liczyć na wsparcie innych.

Na co dzień studiuje inżynierię lotnicza w Walii.

Skarbniczka/Sekretarka

Druhna Anna Schafer, Pionierka

Kronikarka/Zastępowa Wędrowniczek

Druhna Lidia Kellett, Samarytanka

Urodziłam się w Bristolu i odkąd pamiętam harcerstwo było bardzo ważnym elementem mojego życia i dorastania, pozwoliło mi tez to dbać o moje polskie korzenie. 11 lat temu, ktoś przyszedł do polskiej sobotniej szkoły, do której uczęszczałem i wręczył mi mundur zuchowy, to było bardzo ważnym wydarzeniem i nadało rangi całej tej sytuacji, stało się właśnie takim symbolem przynależności.

Od tamtego momentu, co roku wyjeżdżałam na letnie obozy, zgrupowania, kolonie i biwaki, czy tez wędrówki. W dzieciństwie byłam aktywnym członkiem 35 DH, a teraz jestem bardzo dumna i podekscytowana, że zostałam kronikarzem dla tej właśnie drużyny.

Na co dzień studiuje farmacje w Cardiff.

Archiwum