Harcerstwo w Bristolu

Witryna Hufców „Pomorze" i „Szczecin"

Drużyna Harcerek

Bristol – 35 DH im. A. Piłsudskiej

Drużyna im. A.Piłsudskiej w Bristolu jest jedna z najstarszych drużyn w Hufcu. W 1962r. powstał w Bristolu samodzielny zastęp harcerek Jaskółki” pod opieką Druhny Ireny Wojciechowskiej. Należał wtedy do Hufca Szczecin”, który wtenczas był mieszanym hufcem dziewcząt i chłopców.

Lechici 3

3.5.1962. Samodzielny zastęp harcerek Jaskółki” i harcerzy Żubry”

W 1963r. “Szczecin” został wyłącznie męskim hufcem, a nasz hufiec żeński “Pomorze” powstał 12-ego stycznia 1963r, złożony z jednostek dziewcząt ówczesnego Hufca “Szczecin”. Z samodzielnego zastępu harcerek “Jaskółki” powstała wtedy w Bristolu 35-ta Drużyna Harcerek im. A. Piłsudskiej “Gdynia”, będąca dziś jedną z najstarszych drużyn harcerek w całej Chorągwi Wielkiej Brytanii.

W 1964r. został poświecony sztandar Hufca, ufundowany przez KPH i społeczeństwo polskie w Bristolu. Poświęcenie dokonał Ks. Józef Czerniecki, ówczesny kapelan Hufca. Od tego czasu sztandar towarzyszy nam przy każdym ważniejszym wydarzeniu w Hufcu i Chorągwi.

 

27.9.1964. Poświęcenie sztandaru Hufca “Pomorze” w Bristolu

Przez wiele lat 35-ta DH była największą drużyną w Hufcu pod opieką wiele drużynowych: Druhny Krysi Kruszewskiej, Marysi Krowickiej, Celiny Domagała, Danusi Akonom, Grażynki Szumiło, Alicji Płotka, Ewy Kucharczyk, Anny Pomirskiej, Heleny Pępek, Alusi Suchockiej, Ani Schafer a teraz Krystyny Małkowskiej-Żaba.

35tka late 1960s

35DH im. A. Piłsudskiej w Bristolu koniec latach 60-tych

Bristol 31.1.1982. Solidarity with Solidarnosc

31.1.1982. Solidarność z Solidarnością

1976 Wędrowniczki 35DH po wędrówce i Biwak 35DH i 4DH w Stanicy w Wye Valley

Mamy zaszczyt, że z naszej drużyny wyszły dwie hufcowe – Dh Ewa Petrusewicz, ktora przez długie lata pełniła funkcję opiekunki drużyny i także nasza obecna hufcowa Wanda Petrusewicz-Allen.

Wyjeżdzałyśmy na zloty, obozy, biwaki i wędrówki. Nasz proporczyk był widziany na wszystkich harcerskich spotkaniach.

Co roku koledowałyśmy razem z druhami z hufca “Szczecin” odwiedzając Polaków w Bristolu. W 1975 Pan J. Mundziel zrobił nam piękną szopkę którą brałyśmy ze sobą. Byłyśmy ciągle wsparte przez bardzo aktywane KPH.

W latach 90-tych drużyna stała się znów zastępem ze względu na kurczącą się ilość polskiej młodziezy w Bristolu. Jednak w r. 2006 wysłałyśmy 5 harcerek na światowy zlot naszej organizacji do Maryland, USA.

Przez wiele lat drużyna przestała istnieć ale cieszymy się że w roku 2010 nasza drużyna odrodziła się i dziś liczymy 20 członków, w tym harcerki, rada drużyny i wędrowniczki. Druhny z Bristolu jeszcze raz zaczynają brać udział we wszystkich imprezach harcerskich.

2011 – Starsze harcerki i instruktorki 35DH 2012 – Nowe harcerki dołączają do drużyny

Archiwum